ජනාධිපති – අගමැති රාජකීය බල අරගල

සාමාන්‍ය මිනිසුන්ට මෙසේ ප්‍රසිද්ධියේ පෙනෙන්නට නොතිබුණු එහෙත් ආණ්ඩුව ආරම්භයේ සිට පැවති හා වර්ධනය වෙමින් පැවති ජනපති හා අගමැති අතර පැවති සීතල යුද්ධය දැන් තිබෙන්නේ පුපුරන්න ආසන්න තත්ත්වයකය. 19 වැනි සංශෝධනය අනුව ජනාධිපතිට, අගමැති හෝ කැබිනට් මණ්ඩලය බලරහිත කළ නොහැකිය. රනිල් විරෝධීන් ජනාධිපති වටා කල්ලි ගැසී සිටින අතර මෛත්‍රී විරෝධීන් අගමැති වටා කල්ලි ගැසී සිටින්නේය. ජනාධිපතිවරයාට එක ගලකින් කුරුල්ලන් දෙදෙනෙකුව (මහින්ද හා රනිල්) දඩයම් කිරීමට සිදුවී තිබෙන අතර, මහින්ද හා රනිල් එක්ව හෝ වෙන් වෙන්ව ජනාධිපතිවරයාට එරෙහිව සටන් කරනු ඇත්තේ අන්‍යොන්‍ය අවබෝධයකින් යුතුවය. ජනාධිපතිගේ තුරුම්පු පැහැදිලිව පෙනෙන්නට ඇතත්, රනිල් හෝ මහින්දගේ තුරුම්පු පැහැදිලිව පෙනෙන්නට නැත. සමහරවිට දෙක එකට එකතු වී ජනාධිපතිවරයාට එරෙහි දෝෂාභියෝගයක් ඉදිරිපත් කළ හැකිය.

අගමැතිවරයාට පෙනෙනවා ඇත්තේ බැඳුම්කර මගඩිය සොයා බැලීමට කොමිසමක් පත්කිරීම තමන් විනාශ කිරීම පිණිස අටවන ලද දුෂ්ට උගුලක් ලෙස විය හැකිය. කොමිසමේ කටයුතු අවසන් කිරීමෙන් පසු නැවත ජනාධිපතිවරයා විසින් බැඳුම්කර කොමිසම් කාලය මාස 6කින් දීර්ඝ කරන ලදි. ඒ සමඟ කොමිසම අගමැතිවරයා කොමිසම ඉදිරියට කැඳවන්නට තීරණය කර තිබේ.

නොවැම්බර් 16 වැනිදා තෙක් විදේශගතවී සිටින නීතිපතිවරයා වෙනුවට වැඩ බලන නීතිපති වශයෙන් පත්කර ඇත්තේ බැඳුම්කර කොමිසම ඉදිරියේ පැමිණිල්ල මෙහෙයවන අතිරේක ජ්‍යෙෂ්ඨ සොලිසිටර් ජනරාල් දප්පුල දි ලිවේරාය. කොමිසම ඉදිරියට කැඳවන අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ප්‍රශ්න කරනු ඇත්තේ ඒ මහතාය. ඒ මහතා කොමිසමේ කටයුතු සති දෙකකට කල් දමා තිබෙන්නේ ශල්‍යකර්මයකට භාජනය වී සිටින එක් සාමාජිකයෙකුට අවශ්‍ය නිවාඩු ලබාදීම සඳහාය. ඇතිවන්නට නියමිත රාජකීය බල අරගලයෙන් ජයගනු ඇත්තේ කව්ද? එක ගලකින් කුරුල්ලන් දෙදෙනෙකු දඩයම් කරන්නට යන ජනාධිපතිවරයාද?

මෙතෙක් තිරය පිටුපස තිතකට නොපෙනෙන ලෙස සිදුවූ මෙම රාජකීය බල අරගල නාටකය ළඟදීම විවෘත වේදිකාවක් මත රඟදැක්වීමට නියමිතය. මෙම රාජකීය සටනේදී ‘සිරස ජනාධිපති වෙනුවෙන් අගමැතිට වෙඩි තබන විට ෑ බැඅි වෙබ් අඩවිය අගමැති වෙනුවෙන් ජනාධිපතිට වෙඩි තබන්නේය. දැන් දින කීපයක සිට ෑ බැඅි ඇඉ අඩවියට පිවිසිය නොහැක. එය මෙම රාජකීය හටනේ අතුරු ඵලයක් විය. මහජනයා විස්මයට පත් කරන තව තව දේ ඉදිරියට සිදුවනු ඇත.

මෙම රාජකීය සටනෙන් ජයගනු ඇත්තේ කවුද? එක ගලකින් කුරුල්ලන් දෙදෙනකු දඩයම් කරන්නට යන ජනාධිපතිවරයාද, එම දඩයම සාර්ථක කරගත හැකිවේද? නැතිනම් කුරුල්ලන් දෙදෙනා දඩයම්කරුගේ ඇස් දෙකට කොටන තත්ත්වයක් ඇතිවේද? කිසියම් මොහොතකදී අගමැතිවරයා හා හිටපු ජනාධිපතිවරයා විවිධ චෝදනා මත අත්අඩංගුවට ගත්තද එය විස්මයට හේතුවිය යුතු නැතිවා සේ ම ඒ දෙදෙනා එකට එකතු වී ජනාධිපතිවරයාට එරෙහිව දෝෂාභියෝගයක් ඉදිරිපත් කළ ද එයද විස්මයට හේතුවන්නේ නැත. බොහෝ රාජකීය හටන් කෙළවරවන්නේ විනාශයකිනි.

රාවය